Güvenlik kamerası sistemlerinde çok çeşitli fiyat ve kalitede marka ve model bulunmaktadır. Tüm teknoloji ürünlerinde olduğu gibi sağlıklı bir tercih için öncelikle ihtiyaçlar netleştirilmeli ve o ihtiyaca en uygun çözüm bulunmalıdır.

     CCTV, kameralar aracılığıyla alınan görüntünün belirli bir konuma iletildiği sisteme verilen isimdir. CCTV açılımı, “Kapalı Devre Televizyon” anlamına gelen “Close Circuit TeleVision” kavramından türetilmiştir. Televizyon sisteminden farklı olarak CCTV, bir merkezden geniş kullanıcı kitlesine yayın yapmak yerine belli bir alandaki görüntüyü izleme sistemi olarak tanımlanabilir. Günümüzde CCTV, genellikle güvenlik amaçlı kullanılmasının yanında trafik kontrolü, tehlikeli bölgelerin izlenmesinde de kullanılabilmektedir.CCTV sistemi, kameranın kablo aracılığıyla televizyona ya da monitöre bağlanması ile oluşmaktadır. Gelişmiş bir CCTV sisteminde kamera ve monitörün yanı sıra lens, switch ve kayıt cihazı(DVR, NVR vb.) gibi parçalar da bulunabilir. Kameraya harici olarak eklenebilecek bir mikrofon veya kameraların üzerinde bulunan dahili mikrofonlar aracılığıyla ses kaydı da mümkün olabilmektedir.

CCTV sistemi, başta güvenlik ve suçla mücadele alanlarında kullanılmasının yanında geniş bir kullanım alanına sahiptir.

CCTV sistemlerinin kullanım alanları arasında;

*Trafik izleme ve yönetme,
*İşyeri, fabrika ve işletmelerde ürün kalitesi kontrolü,
*Toplu taşıma araçlarında servis kalitesini arttırma,
*Kaza ve tedbirsiz davranışların önlenmesi,
*Kötü niyetli kişilerin tespiti,
*Tiyatro, konferans salonu vb. alanlarda farklı yerlerden gösterim,

Dış ortam güvenliğini sağlama bulunmaktadır. Günümüzde CCTV çözümleri, gelişen teknolojiye olarak kullanıcı ihtiyacına göre çeşitlenebilmektedir. CCTV sistemler, kullanım amacı ve yerine bağlı olarak işletmelerin ihtiyacına uygun farklı çözümler sunabilmektedir.